Pstruh duhový (Oncorhynchus mykiss)

 

Je sladkovodní ryba z čeledi lososovitých, která žije v řekách Asie a Severní Ameriky, které odtékají do Tichého oceánu. Její anadromní forma, pstruh americký, se vrací do sladkých vod ke tření po dvou či třech letech strávených na moři.

Pstruh duhový se pro potravu či rybaření rozšířil do nejméně pětačtyřiceti zemí světa a na všechny kontinenty kromě Antraktidy. V některých oblastech, kam patří jižní Evropa, Jižní Amerika a Austrálie, má negativní vliv na původní druhy, které buď napadá, nebo jim přebírá potravu, nebo přenáší choroby (např. rybomorka pstruží) a nebo se kříží s příbuznými druhy, které se vyskytují také na západě Severní Ameriky.

Popis: Na hřbetě má tukovou ploutvičku.V přírodě žijící ryby jsou krásně vybarveny.Rybniční chovy mají většinou stříbřitou barvu a zavalité tělo s malou hlavou.

Výskyt: Původní oblast západního pobřeží Severní Ameriky.V letech 1870-1880 byl vysazován na mnoha místech světa, kde zdomácněl.

Zajímavost: Velice žádaná sportovní ryba po celém světě.Na muškové udici velký bojovník.Dnešní nejlepší loviště jsou v Chile a na Novém Zélandu.Dnes je pstruh duhový i důležitou hospodářskou rybou na celém světě.Průměrná hmotnost sportovně lovených ryb bývá 1-2 kg.

Vědecká klasifikace: Říše-živočichové (Animalia)

                                 Kmen-strunatci (Chordata)

                                 Podkmen-obratlovci (Vertebrata)

                                 Třída-paprskoploutví (Actinopterygii)

                                 Řád-lososotvární (Salmoniformes)

                                 Čeleď-lososovití (Salmonidae)

                                 Rod-pstruh (Salmo)